Објавени снимки од предавањето на украинските војници од Азовстал (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Додека се прават напори да се извлечат последните украински борци од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, украинските власти избегнуваат да го користат терминот „предавање“, пишува Sky News.

Loading...

Во меѓувреме на социјалните мрежи се појавија првите снимки на кои, според руските медиуми, се гледа предавањето на борците од челичарницата.

Клучните настани се случија доцна синоќа кога од челичарницата беа извлечени повеќе од 260 ранети, а утрово во континуираните „напори за спас на последните бранители“ од челичарницата во Мариупол, се наведува.

 

Украинската војска работи на извлекување на последните борци од Азовстал

 

Украинските власти соопштија дека борците ја „исполниле својата мисија“ во разурнатиот Мариупол и дека нема начин да се „ослободи фабриката со воени средства“.

Конкретно, украинската војска избегна да го користи терминот „предавање“ за акции кои опишуваат обид да се напушти фабриката за челик за да се спасат што е можно повеќе животи, според Скај.

Loading...

Така, официјалните лица наведуваат дека „се прават напори да се спаси непознат број борци кои останале, но не е јасно дали војниците евакуирани во областите под руска контрола ќе се сметаат за воени заробеници“.

 

Лавров: Украина стана „потрошувачка стока“ на Западот

 

Како што претходно беше најавено, заменик-министерот за одбрана на Украина изјави дека повеќе од 260 борци, меѓу кои и оние кои беа тешко ранети, се евакуирани од фабриката и однесени во областа под руска контрола.

„Работата за враќање на момчињата дома продолжува и бара деликатес и време“, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Тој рече дека евакуацијата на територијата контролирана од сепаратистите била извршена за да се спасат борците кои со недели се спротивставувале на руските напади во лавиринтот од подземни премини под фабриката Азовстал.

Истовремено, руското Министерство за одбрана посочува дека им се „предале“ борците од челичарницата кои биле однесени во областите под руска контрола.

Loading...