Објавена снимка од нападот врз сопругот на Ненси Пелоси (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд во Сан Франциско објави видео од нападот врз Пол Пелоси, сопругот на поранешната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Loading...

Нападот бил снимен од полицијата кога пристигнала во домот на Пелоси на 28 октомври 2022 година, кога тој бил нападнат, јавува Си-Ен-Ен.

На видеото се гледа моментот кога напаѓачот Дејвид Де Папе (42) со чекан го напаѓа сопругот на Ненси Пелоси и како Пол Пелоси и Де Папе се држат за рака за чеканот.

Покрај снимките од полициската камера, судот објави и датотеки кои вклучуваат аудио од полициските разговори со Де Папе, јавува Си-Ен-Ен.

Одлуката на судот во Калифорнија да нареди јавно објавување на материјалот уследи по барањето на коалицијата на новински организации, вклучително и CNN.

Адвокатите на Де Папе се спротивставија на јавното објавување на снимката, велејќи дека тоа „непоправливо ќе му наштети“ на неговото право на правично судење.

Де Папе се изјасни дека не е виновен за ниту едно од обвиненијата, вклучително и напад и обид за убиство.

Неодамна беше објавено дека Де Пејп и открил на полицијата список на луѓе кои биле негова мета покрај Ненси Пелоси, па планирал да го нападне Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џозеф Бајден, гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом и актерот Том Хенкс, според полицаецот кој разговарал со него во болница набргу по нападот.

Loading...

Во претходното судско поднесување се вели дека Де Папе како други цели именувал неколку истакнати политичари, нивни роднини и локален професор, но не идентификувал ниту еден од нив.