Нинтендо се повлекува од Русија

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот гигант Нинтендо објави дека ја суспендира продажбата на игри во Русија преку својата онлајн продавница и ги затвора своите операции во се поизолираната земја.

Loading...

Промените, кои стапија на сила вчера, следат по суспензијата на Nintendo на испораките на производи во Русија во март 2022 година по инвазијата на Украина.

Руските клиенти сè уште можат повторно да преземаат претходно купени содржини, но не може да се вршат нови плаќања или да се креираат нови сметки, соопшти Нинтендо.

По суспензијата на пратките и како резултат на економските изгледи, Нинтендо од Европа одлучи да го затвори работењето на својата руска подружница, се вели во соопштението за печатот.

„Информациите за плаќање поврзани со сметките на Nintendo, како што се информациите за кредитна картичка или сметката на PayPal, се избришани од безбедносни причини“, се додава.

Се повеќе компании ја напуштаат Русија

Расте бројот на мултинационални компании кои целосно или делумно го прекинаа своето работење во Русија од почетокот на војната во Украина.

Некои ги наведоа деловните тешкотии како причина, додека други го поврзаа потегот директно со гневот поради одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да испрати војници во Украина минатиот февруари.

Ривалот на Нинтендо, Сони, во март минатата година ја суспендираше испораката на софтвер и хардвер во Русија и работата на нејзината продавница за PlayStation таму.

Loading...