Невиден хаос во САД: Тексас се заканува со отцепување?

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави во моментов се соочуваат со сериозна уставна криза, а центарот на конфликтот е поставен во однос на границата меѓу Тексас и Мексико.

Loading...

Гувернерот на Тексас, републиканецот Грег Абот, реши да постави жилет жица на границата поради големиот број нелегални влезови.

Сепак, Врховниот суд нареди дека жицата мора да се отстрани.

Абот вели дека ќе им се спротивстави на федералните сили доколку е потребно, а го поддржуваат уште 25 републикански гувернери кои се подготвени да му дадат воена поддршка на Тексас.

Оваа ситуација се заканува длабоко да влијае на односите меѓу федералната влада и државите и има потенцијал сериозно да влијае на изборната година на демократот Џо Бајден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Перу вонредна здравствена состојба поради денга треска

Врховниот суд нагласи дека федералната влада има овластување да ја отстрани жицата, но Абот вели дека ќе ја зголеми граничната патрола на државата.

Адвокатот за имиграција Хаим Вакез тврди дека сме сведоци на невиден граничен конфликт што ги тестира темелите на САД и овластувањата на Врховниот суд.

Сегашната позиција води до конфликт меѓу федералната влада и републиканските гувернери кои тврдат дека Тексас има право на самоодбрана.

Loading...

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Варшава: Америка ќе биде виновна ако Русите напредуваат

Прашањето за илегалната имиграција, која достигна кризна точка со рекордни 300.000 илегални влезови минатиот месец, се очекува да има сериозно влијание врз политиката и претседателските избори.

Тексас, познат и како „бунтовник“ на САД, често се споменува во контекст на отцепување, а сегашниот конфликт може да ги обликува идните односи меѓу федералната влада и државите.

Не ретко се споменува отцепување од оваа сојузна држава, а последен пат тоа се случи во декември. Застапниците на отцепувањето на Тексас тогаш веруваа дека можат да победат.

Тексас националистите со години се залагаат за одржување референдум за отцепување на Тексас и покрај тоа што Уставот на САД не дозволува отцепување од државата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Тексас се отцепи од Мексико во 1836 година и помина девет години како своја нација пред да стане сојузна држава на Соединетите Американски Држави.

Loading...

Таа, исто така, се отцепи од САД во 1861 година пред да биде повторно примена по крајот на Граѓанската војна во 1870 година, пишува Јутарњи.