Нетфликс го паузира снимањето на „Круна“ по смртта на кралицата

Сподели со своите пријатели

Популарната драмска серија на Нетфликс „Круна“ ќе направи пауза од снимањето на шестата сезона како знак на почит кон починатата кралица Елизабета Втора, објавија во петокот британските медиуми.

Loading...

Серијата „Круна“ на Питер Морган се заснова на животот, кариерата и наследството на 96-годишната кралица која 70 долги години ѝ служеше на Британија како монарх со најдолг стаж во историјата.

Елизабета II. почина во четвртокот во нејзиниот замок Балморал во Шкотска.

„Круна е љубовно писмо до неа и немам што да додадам во овој момент, само тишина и почит“, објави Морган откако Бакингемската палата ја објави смртта на кралицата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Момче (18) паднало во кома поради енергетски пијалаци: Државата размислува да ги забрани!

„Исто така, очекувам дека ќе престанеме да снимаме од почит на некое време“, додаде тој.

Петтата сезона од серијата би требало да излезе на Нетфликс во ноември.

Ако шоуто сè уште трае кога кралицата ќе умре, ќе биде на пауза некое време, изјави директорот на Кралството Стивен Далдри пред неколку години.

„Никој од нас не знае кога ќе дојде тоа време, но би било правилно и соодветно да се покаже почит кон кралицата“. Тоа едноставно би било почит и знак на почит. Таа е глобална фигура и тоа треба да го направиме. Таа е извонредна жена и луѓето ќе бидат вознемирени“, изјави Далдри за Deadline во 2016 година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија денеска расправа за предлогот за признавање на независноста на Косово

Актерките Клер Фој, Оливија Колман и Имелда Стаунтон добија можност да ја портретираат кралицата Елизабета Втора во серијата во различни фази од нејзиниот живот.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.