25.04.2019 14:35

Необични ресторани ширум светот (ФОТО+ВИДЕО)


Гурманите ширум планетата секојдневно бараат нови специјалитети, освен необичните деликатеси како што се пржени тарантули, златни пудинзи и други јадења. За таквото уживање подготвени се да издвојат вистинско богатство.

Светските готвачи и претприемачи се свесни дека ако сакаат да ги ублажат гладот и жедта на муштериите мораат да им пружан несекојдневно искуство. Затоа, малку по малку па се отвора нов ресторан кој целосно се разликува од другите.

loading...

И додека многумина, особено Балканци бегаат од градскиот превоз, во лондон луѓето трчаат во тунели напуштени дело на подземни железници и вагони од метроа, за да заземат место во ресторанот наречен „Do it in London“.

На прв поглед вечера во метро на луѓето им е авантура која не ја пробале. Сепак, не треба да се плашат затоа што во овој „локал“ има место само за 30 лица па нема да има метеж во „превозот“. Во вагонот стар нешто повеќе од половина век кој крстарел низ подземната мрежа до 2010 година, сега се служат четири јадења како што се чадени маскарпони, сушен лосос и други јадења.

Авионската храна е позната по тоа што не е привлечна, така да воздухопловот не е баш место на кое би барале гурманско јадење. Сепак, старите летала кои повеќе не можат да се вивнат во небото добиле на одредени места нова намена. Некои од нив се претворени во ресторани и нудат врвни гастрономски јадења.

Во Малезија гостите можат да уживаат во порција од три јадења во преплавениот Боинг 737. За да се задржи духот кој го нудле авиокомпаниите, менијата варираат во зависност од тоа дали јадете во економска, бизнис или прва класа. Кој го посетува и Њу Делхи и Индија исто така може да јаде „меѓу облаците“.

Се знае дека на љубителите на Форумула 1 Малезија е синоним за квалитетна трка. Тркачите за големи трки во овој дел од светот се подготвуваат цела сезона. Затоа не изненадува што во Малезија има и ресторан опремен во духот на спортските автомобили. Ресторанот В1 концепт бар и ресторан го красат спортски седишта наместо столчиња, а спортски автомобили има недалеку од масите каде гостите јадат.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments