Недостатокот на овие супстанци во организмот предизвикува главоболка


Квалитетот на исхраната игра голема улога. Научниците открија дека недостаток на одредени витамини и макро елементи може да биде причина за главоболка.

Постојаниот стрес и нервозата имаат сериозно влијание врз здравјето. Склоност кон мигрена имаат темпераментните луѓе, кои имаат мала отпорност на стрес. Склоноста може да биде наследна, а појавата на главоболка исто така може да зависи и од полот. Жените почесто страдаат од мигрена отколку мажите.

Loading...

Пред вас е список на такви витамини и макро елементи кои можат да влијаат на вашата главоболка.

1. Фолна киселина. Витамин Б12.

Поради недоволната содржина на овие супстанции во организмот, човекот станува заборавен, расеан, раздразлив. Уште повеќе, кога се појавува главоболка, земаме лекови што содржат аспирин, со што се намалуваат нивоата на фолна киселина и витамин Б12.

За да се справи со овој недостаток, треба да јадете спанаќ, тиква, брокула, аспарагус, авокадо, репка, моркови и јајца. Дајте се од себе за да ги вклучите овие намирници во вашата дневна исхрана и ќе се чувствувате подобро.

2. Бакар и железо

Тие се исто така важни макро елементи. Нивниот недостаток најчесто се забележува кај жени, што доведува до развој на анемија, мигрена, хипотензија, депресија и замор.

Овие важни материи можете да ги добиете од ореви, грав, козјо сирење, авокадо, зелена салата, семиња, свирки, алги.

3. Витамин Б6

Loading...

Недостаток на овој витамин доведува до развој на васкуларни заболувања. За да го спречите ова, јадете повеќе грав, свеж зеленчук, житарки. Со тоа ќе се зачува здравјето на виталните органи, како што се срцето и мозокот, а исто така ќе се зајакнат нервните и кардиоваскуларните системи.

4. Витамин Д

Важен витамин што се создава во организмот кога е изложен на сончева светлина. Нема доволно сонце во периодот есен-зима, затоа треба да бидете сигурни дека вашата диета содржи храна богата со овие витамини, како што се јајца, мешунки, мајчина душица, морска храна и сите млечни производи.

Запомнете дека јадењето здраво, спиењето, прошетките на свеж воздух и вежбањето се клучеви за здравјето и долговечноста! Здравиот животен стил ја намалува фреквенцијата и интензитетот на мигрена.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *