Наставничкиот пленум на протест пред МОН против екстерно тестирање

Сподели со своите пријатели

Под мотото „Стоп за лошите реформи во образованието“, наставниците, средношколците и родителите, денеска попладне излегуваат на протест пред министерството за образование и наука, против, како што велат, една од најлошите образовни реформи – екстерното тестирање.

Loading...

Протестот е во знак на револт заради отпочнување на екстерното тестирање без да се земат во предвид сите забелешки и напори направени во изминативе месеци да се оспори екстерното тестирање, кое во моментов на учениците може да им ги намали оценките во сведителствата, а на наставниците да им донесе казни.

Како што објави денеска и Средношколскиот пленум ќе присуствува на протестот и безрезервно ќе ја даде својата поддршка на протестот.

 

Leave a Reply