Направете си домашен еликсир за лечење главоболка

Сподели со своите пријатели

Кога ќе не заболи глава, обично посегнуваме по било кој лек против болка што ќе ни се најде пред рака.  Сепак, ако го направите овој еликсир кој ви го предлагаме денес, сигурно ќе ви биде од голема помош при евентуална главоболка, а во истовреме, позитивно ќе делува на целиот организам.

Loading...

Потребни состојки:

500 грама мед

10 главици лук

неколку зрнца бибер

Излупете го лукчето и секое чешне исечете го на половина. Ставете го лукот во чиста тегла, додајте го медот и биберот. Затворете ја теглата и оставете ја да отстои пет дена пред конзумирање.

Кога ќе ве здоболи глава, земете една лажица од овој еликсир, но потрудете се секогаш да изедете и едно зрно бибер и едно чешне лук.

Овој еликсир може да го конзумирате дури и кога немате главоболка, Земајте по една лажица наутро и навечер на празен стомак за да го подобрите имунитетот, за да ги елиминирате бактериите, да ја поттикнете дигестијата, работата на органите за варење и крвниот притисок.

Loading...

 

Leave a Reply