На прв поглед, совршена плажа, a под површината еднo од најголемите „воени гробишта“ во светот

Сподели со своите пријатели

Гледана од воздух, лагуната Чук изгледа како тропски рај – тиркизен корален гребен опкружен со песочни плажи и прекрасни морски бои. Но, ако се нурнете под површината, би можеле да ве заплаши количеството „трупови“ од војната.

Loading...

Кога човек ќе помисли дека веќе видел се што постои и дека нема плоштад што не го прегазил турист, се појавува – буквално. Некои атракции се скриени на дното на морето, а една од нив е лагуната Чук, позната и како Атол Трук.

Се наоѓа во Тихиот Океан и припаѓа на сојузните држави Микронезија. Во модерната историја, територијата била окупирана од Јапонците на почетокот на Првата светска војна, а на почетокот на Втората светска војна од американските сили. Разбирливо е дека овде имало турбулентни настани за оддалечена област во Пацификот.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Micronesia Tour (@micronesiatour)

 

А за тоа сведочи морското дно полно со потонати воени бродови и авиони. Само во 1944 и 1945 година, американската војска собори над 250 авиони, како и повеќе од 50 бродови. Сето ова беше дел од воената операција Hailstone во која животот го загубија над 4.000 Јапонци.

Денеска овие потонати работи се заштитени со закон и во нив е забрането на каков било начин да се интервенира. Казните за ова се движат од плаќање на парична казна до одење во затвор.

Loading...

Имено, на некој ќе му текнело да украде скапоцености од бродови, водејќи се од таа мисла, се родил страв откако било забележано дека го нема ѕвоното од еден од садовите.

На крајот се испоставило дека еден од нуркачите само го преместил ѕвоното на друга локација, но оштетил дел од бродот.

Сепак, на туристите им е дозволено да нуркаат и да ја истражуваат оваа област. Поточно да му се восхитуваат од безбедна дистанца. Гледана од воздух, лагуната Чук изгледа како тропски рај – тиркизен корален гребен опкружен со песочни плажи и прекрасни морски бои. Но, ако се нурнете под површината, би можеле да се исплашите од количината на „тела“ на војната.

Ретко во светот може да се најдат толку многу урнатини на едно место.

Со бродови и авиони потонаа многу мини, храна, алкохол, дрога… И денес повеќето од нив спијат недопрени на морското дно, обраснати со морска трева и алги, создавајќи богат екосистем. Затоа овие „воени гробишта“ станаа едно од најголемите подводни чуда во светот, како што го опишаа многу светски медиуми.