Мистериозни трансфери. Руски активист исчезна од затворот во Сибир

Сподели со своите пријатели

Рускиот опозициски активист Владимир Кара-Мурза, кој беше осуден на 25 години за велепредавство, исчезна од затворот во Сибир, според неговите приврзаници, пишува Гардијан.

Loading...

Кара-Мурза (42) бил во затвор во областа Омск, но писмото што му го испратил активистот и новинар Александар Подрабинек е вратено со назнака дека затвореникот повеќе не е таму, напиша Подрабинек на Фејсбук.

Адвокатот на Кара-Мурза, Вадим Прохоров, изјави дека друг адвокат кој вчера се обидел да го посети, рекол дека тој повеќе не е во тој затвор.

„Нема причина за трансферот и тоа ме прави уште повеќе да се плашам. Мојот сопруг е во рацете на истите луѓе кои веќе двапати се обидоа да го убијат, во 2015 и 2017 година. Барам од руската влада да ни даде информации за локацијата на мојот сопруг“, изјави неговата сопруга Евгенија Кара-Мурза.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија осуди Украинец на 11 и пол години затвор за шпионажа

Кара-Мурза двапати го преживеа труењето за кое ги обвинува руските власти.

Тој ги негираше обвиненијата и го спореди судењето со „фарса на судењата на советскиот диктатор Сталин“.

Мистериозни трансфери

Трансферите во рускиот затворски систем се многу тајни. Затворениците можат да исчезнат неколку недели одеднаш.

Во декември не можеа да го најдат најпознатиот опозициски политичар Алексеј Навални. Навални, кој беше осуден на 19 години, повторно се појави во затворска колонија во Арктичкиот круг.

Loading...

Претходно се наоѓаше во Владимирската област, во централна Русија, на околу 230 километри од Москва.

Кара-Мурза беше уапсен во 2022 година и осуден на 25 години за говор во Претставничкиот дом на Аризона во кој ја осуди инвазијата на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познато каде и кога ќе биде погребан Алексеј Навални

По почетокот на војната во Украина, Путин го засили потиснувањето на опозицијата и замолчувањето на критичарите.

Тој дури воведе закон за криминализирање на говорот што може да се толкува како клевета на руската војска.