Мерцедес гради фабрика за рециклирање батерии на југот на Германија

Сподели со своите пријатели

Германскиот производител на луксузни автомобили Мерцедес-Бенц денеска официјално ги отвори работите за изградба на објект за рециклирање батерии во Купенхајм на југот на Германија.

Loading...

Пилот фабриката ќе има годишен капацитет од 2.500 тони и ќе обезбедува материјал за производство на повеќе од 50.000 батериски модули за новите електрични возила на Mercedes-Benz.

Компанијата ќе рециклира батерии од тест возила и акумулатори и би можела да го зголеми обемот на производство на среден и долг рок, во зависност од успехот на пилот-проектот.

„Испраќаме важен сигнал до Германија во областа на одржлива електромобилност“

Првата фаза од работите на централата треба да започне во декември, а се очекува да заврши неколку месеци подоцна, во зависност од преговорите со државата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  АНАЛИЗА: Што ја намалува невработеноста ‒ иселувањето, демографијата, или новите работни места?

Фабриката во Купенхајм веќе обезбеди електрична енергија од обновливи извори, а нејзината изградба е финансирана како дел од научно-истражувачкиот проект на германското Министерство за економија и заштита на климата.

„Испраќаме важен знак на иновативна сила во Баден-Виртемберг и Германија на полето на одржлива електромобилност“, рече членот на Управниот одбор на Mercedes-Benz за управување со производство и снабдувачки синџири, Јорг Бурцер.

Министерката за животна средина, клима и енергија во Баден-Виртемберг Текла Вокер рече дека и е драго што Mercedes-Benz ја промовира темата на кружната економија.

Loading...

„Ова е исклучително важно, со оглед на ограничената достапност на важни и барани суровини, како што се литиум, кобалт и никел“, додаде Вокер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во тек е етапната исплата на мартовските пензии