Медведев: Мотото на Русија во 2022 година беше „нема да ги оставиме нашите сами“

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев денеска изјави дека мотото на Руската Федерација за 2022 година е „нема да ги оставиме нашите сами“.

Loading...

Тој рече дека Русија „нашироко ги отвори вратите на својата татковина за сите свои браќа и сестри“, пренесува Спутник.

Медведев истакна дека 2022 година беше драматична, но претставуваше и пресвртница, бидејќи Русија „веќе не можеше да го гледа геноцидот што го спроведува украинскиот режим“, пренесува Танјуг.

„За целата наша земја и секој од нас годината беше ужасно тешка и драматична. Не можевме повеќе да гледаме како режимот во Киев пука врз граѓаните на Донбас, гради блокади и негува омраза кон Русија и сè што е руско“, рече Медведев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Русите се обидуваат со нова офанзива, засилување пристигнува на истокот на Украина

Тој додаде дека руските власти секогаш ќе ги штитат правата и слободите на руските граѓани и дека Русија сега стана посилна, „бидејќи сите Руси сега се заедно“.

Медведев заклучи дека непријателите на Русија ќе се обидат да ја „скршат и потчинат“, но дека никој нема да успее во тоа, како и дека „ќе се остварат целите на специјалната воена операција“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.