Мечки се почесто напаѓаат луѓе во Словачка. Шумски работник се здобил со скршени коски

Сподели со своите пријатели

Шумски работник во Словачка скапо „платил“ средба со кафеава мечка на оддалечен шумски пат со неколку скршени коски.

Loading...

Неволјата се случила во густо обрасната шума во општината Квачани, далеку од населени места, изјави во четвртокот за новинската агенција ТАСР портпаролката на државната организација за заштита на природата SOPSR.

„Мечката налета на шумски работник на тесен шумски пат на стрмен терен и го соборила на земја“, изјавила портпаролката.

Потоа паднал по падината и скршил неколку ребра.

Претседателот на парламентот Петер Пелегрини, исто така кандидат на претседателските избори во сабота, најави дека ќе биде свикана посебна седница на парламентот на која ќе се расправа за зголемувањето на инцидентите меѓу кафеавите мечки и луѓето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Откриен нов вид змија: Лесно се наоѓа во дивината, а многу е агресивна

„Пред се, државата мора да ги заштити животите и здравјето на луѓето, а дури потоа предаторите“, изјави Пелегрини за агенцијата ТАСР.

Мечки за време на викендот нападнаа и повредија собирач на печурки и планинар.

Во средината на март, мечка која залута во градот Липтовски Микулас повреди пет лица.

Loading...