Маж уапсен со самострел сакал да ја убие кралицата Елизабета

Сподели со своите пријатели

Мажот кој бил уапсен со самострел во домот на кралицата Елизабета Втора во замокот Виндзор на Божиќ минатата година изјавил дека бил таму за да ја убие кралицата, соопшти денеска британскиот суд.

Loading...

Џасвант Синг Шеил (20), кој е обвинет според Законот за предавство на Велика Британија, се појавил во просторот на замокот Виндзор облечен во качулка и маска, беше кажано на судот, објави Ројтерс.

Кралицата била во замокот за време на инцидентот на 25 декември, заедно со нејзиниот син и престолонаследникот Чарлс, неговата сопруга Камила и други блиски членови на семејството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден бараше конгресменка која е веќе почината (ВИДЕО)

По истрагата на полицијата за борба против тероризмот, Шеил беше обвинет за закани за убиство, поседување оружје и прекршок според Законот за предавство од 1842 година.