Мандарини – најздравото зимско овошје

Сподели со своите пријатели

Мандарини има насекаде околу нас во зимата, а тие некако се и дел од нашата трпеза за празниците кои ги имавме во изминатиот период.

Loading...

И нивното присуство воопшто не е лошо, ако се земат предвид нивните хранливи материи, но и фактот дека со нив може да слабееме.

 

 

Ако го комбинирате со ова фактот дека и ние сме опкружени со еден куп т.н. монодиет (детоксикација), многу лесно може да се дојде до следното прашање. Зошто да не ја пробате мандарина варијантата?

Тие се вкусни, слатки, здрави, никому не му пречат, па зошто да не?

Monodiet практично постои во варијација на темата на секое овошје и зеленчук. Меѓу нив има сешто од краставица до банана, а оние што се базираат на цитрус се особено популарни.

Loading...

Зошто? И, дали се најслатки цитруси од сите видови – сите видови мадарини – погодни за таков потфат?

 

 

ЗОШТО МАНДАРИНИТЕ СЕ ЗДРАВИ

Мандарините се вистинска нискокалорична нутриционистичка бомба. Тие имаат околу 33 kcal на 100 g и содржат витамини А, Ц, Д, К и Б групи, потоа минерали калиум, фосфор, железо, калциум и магнезиум.

Одлични се за варење. Мандарините не содржат глутен (како и другите овошја), туку се богати со растителни влакна. Нивната редовна потрошувачка помага при надуеност и запек.

Тие го алкализираат телото, како и другите агруми, што му помага на телото да се исчисти и регенерира.

Тие се богати со антиоксиданти. Мандарините содржат биофлавоноиди кои имаат особено корисен ефект врз нарушената функција на капиларите и вените и имаат антитромботични својства.

Тие го намалуваат нивото на стрес, ја ублажуваат нервната напнатост и го стабилизираат расположението, како и другите агруми.

Loading...

 

 

ЛОШАТА СТРАНА НА ДИЕТА ЗАСНОВАНА НА МАНДАРИНИ

Иако мандарините имаат многу добри својства и се многу здрави. Базирањето на вашата исхрана на само една храна е радикален потег што не треба да се спроведува без стручен надзор.

Се разбира, ништо не треба да ви се случи ако го правите тоа за еден ден или два. Но. ако планирате да започнете ваша варијација на тема диета со грејпфрут и јајца што кружеше со децении под името Мајо, не го правете ова самостојно.

Најважно е да бидете сигурни дека немате негативни реакции на самите мандарини, дури и ако се многу благи. На пример, самиот факт дека се доста кисели, може да ја иритира кожата околу усните до пукање.

Сите диети со цитрус даваат вкупна количина на одреден цитрус што ви е дозволено да јадете на дневна основа. Кога станува збор за диета со мандарини, тоа е 1,5 килограми.

Треба да се има на ум дека ако јадете повеќе од само 1 килограм мандарини на ден, тие можат да предизвикаат алергии. Покрај тоа, постои можност по толку голема количина мандарини, вашето тело да не може да ги толерира некое време.

Loading...

Диета базирана на мандарини не се препорачува за луѓе кои страдаат од гастритис. Исто така и за луѓе кои имаат воспаление на бубрезите, воспаление на цревата. А треба да ја избегнуваат и оние кои патат од воспаление на дебелото црево и воспаление на жолчното кесе.

 

 

ШТО И КАКО ДА СЕ ЈАДЕ ВО ТЕКОТ НА ЕДЕН ДЕН?

Доколку не спаѓате во ниту една ризична група и навистина сакате да пробате на ден, две или три детоксикации со помош на мандарини, постојат правила што треба да ги почитувате со цел телото да добие оптимални резултати.

Не консумирајте свежи или свежо исцедени мандарини на празен стомак.

Loading...

Пијте 1,5 до 2 литри вода на ден, важно е да бидете оптимално хидрирани. Ако не ви се допаѓа повеќе од оваа количина, немојте да се присилувате.

Подгответе се неколку дена однапред: постепено намалете го бројот на калории што ги внесувате дневно и полека елиминирајте ги производите од бело брашно, зачинетата храна, тешките оброци…

Со еден збор, јадете здраво неколку дена пред детоксикација. Само по една недела од оваа диета, можете да преминете на монодиетен ден.

 

Loading...

 

Предлагаме умерена верзија на менито: чаша млака вода веднаш штом ќе се разбудите, а потоа појадок од 2 варени јајца и 2 мандарини (можете да додадете мало парче леб од интегрално брашно).

За ручек пилешка супа без тесто или варено пилешко месо со свеж зеленчук (пиперки, краставици, домати, моркови)

Ужинка од две мандарини

Вечера со зелена салата со свеж зеленчук (може да се додаде бело месо, пилешко).

За време на диетата, особено е важно да бидете свесни за вашите чувства и ако не се чувствувате добро од која било причина, додадете „обична“ здрава храна.

Loading...

Менито што го прочитавте е наменето да не трае подолго од три дена, што е доволно за да се чувствувате полесно, да се ослободите од вишокот течности и да го одморите вашето тело од нездрава храна.