15.06.2018 03:19

Мафијашко ферари претворено во полициски автомобил (ВИДЕО)


Државите на различен начин постапуваат со егзотичните автомоили чии сопственици влегле во проблем со законот.

Убедливо најлошата пракса е нивното уништување, со оглед дека во таа верзија сите се на губиток (под услов секако автомобилот да е во возна состојба).

Италијанската полиција се одлучила на попаметна идеја. Тие автомобилот марка Derrari 458 Spider, кој бил во сопственост на мафијата, го претвориле во полициски автомобил. Со налепници со познатата зелена боја и натписот „Polizia Locale“ тука се и ротациските светла.

Автомоиблот моментално е во сопственост на локалната полиција на градот Милано, а наместо за потера, ќе се користи за едукација на младите.

Целта е на тој начин да се објасни како илегалните бизниси не се исплатат. Запленетото Ферари нема цело време да биде во сопственост на полицијата, со оглед дека веќе постои план возилото да се продава на аукција, а приходите да се уплатат на сметките на жртвите на мафијашките пресметки.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments