Луганска Народна Република: 170 украински војници се предадоа

Сподели со своите пријатели

Комесарот за човекови права во самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР), Викторија Сердјукова, денеска изјави дека се предале 170 украински војници.

Loading...

 

И до милион долари: Украина ќе им плати на руски војници кои ќе пребегаат со опрема

 

– Колку што знам, во овој момент 170 украински војници го положија оружјето и се на територијата на Народна Република Кина – изјави таа за РИА Новости.

 

Зеленски: При повлекувањето Русите ги минираат и телата на загинатите

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Средба што ќе се памети: Прв пат од почетокот на војната се гледаат со семејствата (ВИДЕО)

Сердјукова истакна дека Народноослободителната армија постојано повторува дека „сите украински војници кои доброволно го положиле оружјето, на чии раце нема цивилна крв, ќе бидат пуштени дома на крајот на воената операција“.