Листа на најбизарните закони во светот

Сподели со своите пријатели

Земјите ширум светот имаат чудни и бизарни закони, некои дури се и многу застарени. Во продолжение прочитајте дел од нив.

Австралиај: Нелегално е да носите секси, розови хеланки во недела попладне.

Loading...

Бразил: Забранета е употреба на лисици.

Канада: Граѓаните не можат да се олеснат или да плукаат на улица.

ПОБИЗАРНО НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ: За овие секс закони сигурно не сте слушнале

Данска: Ако оставите возило покрај патот, мора ад го означите со црвен, рефлектирачки триаголник.

Египет: Не би требало да покажувате никаква јавна наклонетост.

Франција: Никој не може да ја го даде името Наполеон на свиња.

Грција: На жените им е забрането да носат високи потпетици и високи шешири на Олимпискиот стадион.

13 чудни закони од Австралија

Loading...

Хаваи: Парички не смеат да се ставаат во уши.

Израел: Забрането е на плажа да водите мечка.

Јапонија: Жените мора да носат градници во климатизирани соби.

Кентаки: Противзаконски е да ставите корнет сладолед во џебот.

Луизијана: Ако каснете некого со своите природни заби тоа е само напад. Ако каснете некого со вештачки заби тоа е потежок напад.

9 необични закони во светот кои МОРА да ги знаете!

Мароко: Секој кој е во друштво на некој кој поседува наркотици, дури иако не знае дека неговите другари имаат, може да биде обвинет за истото кривично дело.

Холандија: Проституцијата е легална, но мора да се плати данок.

Оклахома: незаконски е да земете гриз од туѓ хамбургер.

Полска: Пожарникар кој оди во акција за гаснење пожар не смее да има бркови. Пожарникар кој работи канцелариска работе може.

Loading...

Квебек: На отворено не е дозволено да се разговара на друг јазик, освен францускиот.

Ако се маскирате на Карибите или плукнете во Барселона ве очекува казна – Бизарни светски закони

Русија: Незаконски е да миете заби повеќе од два пати дневно.

Шведска: Можете да засадите само половина метар во длабочината на земјата која ја поседувате.

Талјанд: Забрането е да возите без маица.

Loading...

Обединето Кралство: Во Херефорд, можете да убиете личност од велшко потекло во недела, со долг лак, во околината на катедралата.

Вирџинија: На децата не им е дозволено да облекуваат костими и да спроведуваат ритуали за Воќта на вештерките.

Луди и бизарни закони во САД

Велс: Сите момчиња, по закон, мора да научат да играат рагби.

„Х“: Не постои земја во светот која започнува на буквата „Х“.

Loading...

Јемен: Жените можат да се омажат на 15 години.

Зимбабве: Граѓаните не смеат да покажуваат навредливи гестови кон автомобил во минување.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *