29.01.2016 11:40

Луди и бизарни закони во САД

Facebook Twitter Google+

Во некои држави во САД и натаму на сила има крајно бизарни и луди закони, но за среќа тие закони изгледа и не се применуваа, но сепак во законикот на набројаните амеикански држави постојат.

 1. Во Алабама илегално е да носите лажни бркови, затоа што тоа предизвикува смеа во црква

 2. На Аљаска е забрането да разбудите мечка која спие за да ја фотографирате.

 3. Во Аризона на магарињата им е забрането да спијат во када.

 4. Во Колорадо забрането е јавањето коњ со личности под влијание на дрога или алкохол.

 5. Ви Калифорнија е забрането на јадете жаба која ќе загине за време на натпреварот на скокање жаби

 6. На Флорида мора да платите карта за паркирање ако на паркираното место завржан слон.

 7. Во Џорџија во недела е забрането во задниот џеб да носите корнет.

 8. Во Ајдахо е забрането на саканата да и купите бомбониера доколку таа е потешка од 22 килограми.

 9. На Хаваите на луѓето во уши не смеат да им ставаат монети.

 10. Во законикот на Ајова стои дека наоружаниот пијанист мора да свира бесплатен концерт?

 11. Во американската држава Мејн забрането е да држите божиќни украси по 14-ти јануари

 12. Во Мичиген на жените им е забрането да се шишаат без одобрение од сопругот

 13. Во Минесота е забрането да преминувате граница со патка на глава

 14. Во Невада не смеете да се возите на камила по автопут

 15. За жените во Небраска мајка не смее на ќерка да и дозволи фризерот да и направи трајна фризура без дозвола на државата.

 16. Ако некогаш бидете во Њујорк не запоравајте дека по 22 часот не смеете да носите влечки.

 17. Во Северна Дакота е забрането да легнете и заспиете со обувки на нозете.

 18. Во Оклахома забрането е рвање со мечки.

 19. Во Пенсилванија е забрането накому да кажете каде да ископа сокриено богатство.

 20. Според законот од Јужна Дакота забрането е да спиете во фабрика за сирење.

 21. Во Тексас не смеете да продавате око.

 22. Во Јута е забрането да не пиете млеко.

 23. Во Вермонт постои бизарен закон кој вели дека мора да добиете дозвола од мажот за да носите протеза за заби.

 24. Во Западна Вирџинија забрането е да прдите испод вода.

 25. Додека во Вајоминг е забрането пак да фотографирате зајаци од јануари до април без дозвола.

 26. Во Лузијана ако гризнете некого со забите тоа е напад, но доколку некого гризнете со протеза тоа е тежок напад.

 27. Во Ајдахо полицаецот не смее во никој случај да пријде и да ви чукне на прозорецот. Доколку постои и најмал сомнеж дека во автомобилот се води љубов полицаецот мора да се паркира на пристојна оддалеченост од тоа возило, да свирне три пати и дури по две минути може да му пријде на возилото.

 28. Во Мисури децата може да купат сачмарка во Канвас Сити, но не и детски играчки во облик на оружје.

 29. Во Вермонт жените мора да добијат писмено одобрение од мажот за да носат забна протеза.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments