Лидер на Исламска држава се разнесе откако го опколиле војници

Сподели со своите пријатели

Водачот на милитантите на Исламската држава (ИД) Абу Хасан ал Хашеми ал Курајши, кој беше убиен во средината на октомври во Сирија, се разнел откако тој и неговите приврзаници биле опкружени од локални војници во градот Јасем, дознава Ројтерс од вклучените борци во конфликтот.

Loading...

Групата Исламска држава (ИД), поразена во Ирак и Сирија, во средата ја објави смртта на нејзиниот водач Абу Хасан ал Хашеми, велејќи само дека тој бил убиен „додека се борел против непријателите на Бога“.

Американската војска во средата соопшти дека тој бил убиен во операција на бунтовничката Слободна сириска армија (FSA) во југозападната провинција Дера.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американската војска им наредува на своите сили да се подготват за можна војна во 2025 година

Покраината е под контрола на сириската армија по договорот за помирување со посредство на Русија во 2018 година, со кој се врати контролата врз јужна Сирија на Дамаск.

Курајшите и неговите помошници биле откриени во тајно скривалиште во една куќа, велат извори на Ројтерс, вклучувајќи борци од Слободната сириска армија, роднини на соборците убиени во судирот и жители на Јасем.

„Водачот и следбеникот се разнесоа со самоубиствени појаси откако нашите борци успеаја да упаднат во нивното скривалиште“, рече Салем ал Хорани, жител на Јасем и поранешен војник кој учествуваше во опсадата на три куќи каде Исламската држава откриена е ќелија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО ќе се залага за поактивна улога во спречувањето на следната криза

FSA доби поддршка од Западот и земјите од Персискиот залив до 2018 година.

Нејзините борци останаа во областа по договорот за помирување според кој тие го предадоа тешкото оружје, но им беше дозволено да поседуваат лесно оружје.

Loading...

Исламската држава го избра Абу ал Хусеин ал Хусеини ал Курајши за нов лидер, изјави портпаролот на групата.

Таа група беше создадена во хаосот на граѓанската војна во Ирак, а во 2014 година контролираше големи области на Ирак и Сирија.

Поранешниот лидер на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, таа година прогласи исламски калифат од џамија во северниот ирачки град Мосул и се прогласи за калиф на сите муслимани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рио Тинто се извини за исчезнувањето на радиоактивна капсула во Австралија

Тој беше убиен во американски напад во Сирија во 2019 година.

Бруталното владеење на Исламската држава заврши кога ирачките и меѓународните сили го зазедоа Мосул во 2017 година.