Лавров остро до својот израелски колега во Њујорк – многу ќе ви трпи совеста

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и постојаниот претставник на Израел во ОН Гилад Ердан разменија остри зборови на седницата на Советот за безбедност посветена на ситуацијата на Блискиот Исток.

Loading...

Израелскиот дипломат го критикуваше Иран и го обвини дека испорачува оружје на Русија, кое земјата наводно го користи за време на специјална воена операција во Украина.

Сепак, Лавров одговори на тврдењата на Ердан.

„Денес некои делегации видоа можност да ги повторат напаметните обвинувања против Русија во врска со специјалната операција против нацистичкиот режим во Киев. Колеги, тие изјави ги оставам на вашата совест, иако разбирам дека таа многу ќе претрпи “, рече рускиот министер.

Лавров, исто така, повика да не се дозволи „погребување на одлуката на ОН за создавање палестинска држава“, како што се случи со договорите од Минск од 2015 година, кои беа едногласно одобрени од Советот за безбедност на ОН.

„Не смее да се дозволи повторување на вакви криминални дејствија против палестинскиот народ“, додаде шефот на руската дипломатија.

Лавров престојува во Њујорк каде што учествува на седниците на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток и Украина.

За потсетување, западните земји тврдат дека Иран наводно и испорачува на Русија дронови за борбени операции во Украина. Москва и Техеран ги отфрлија таквите обвинувања.

Loading...

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан изјави на форумот во Давос дека повторил дека неговата земја никогаш не ја снабдувала Русија со беспилотни летала и ракети за употреба во Украина, пренесува Спутник.