Лавров допатува во Јужна Африка

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска пристигна во работна посета на Јужна Африка, јави ТАСС.

Loading...

Лавров слета во базата Ватерклоф во Јужна Африка и се очекува да се сретне со министерот за надворешни работи Наледи Пандора во главниот град на Јужна Африка, Преторија.

Министрите најверојатно ќе разговараат за подготовките за вториот руско-африкански самит и конференција закажана за периодот 26-29. јули во Санкт Петербург.

Се очекува да разменат мислења за БРИКС, со кој претседава Јужна Африка оваа година, ангажманот на други меѓународни платформи, билатералните прашања и клучните меѓународни настани.

Лавров и неговиот јужноафрикански колега последен пат се сретнаа на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН. Потоа, двете страни го потврдија интересот за продлабочување на политичкиот дијалог и натамошно развивање на стратешките партнерски односи.