Кој вели дека не може да ги прошетате вашите риби? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Водните миленичиња на Џери Хуанг ретко се чувствуваат како две изгубени души кои пливаат во аквариум затоа што редовно одат на прошетки. Во градот Тајчунг во Тајван, Хуанг може да се види како го турка својот најнов изум, чинија со златна рипка на тркала.

Loading...

„Порано луѓето ги шетале своите кучиња и мачки, сега ги шетаар своите папагали, змии, гуштери“, изјави 31-годишниот Хуанг за AFP.

„Дали има шанса подводните суштества да ја истражуваат земјата над водата?“ се запрашал Хуанг, страствен фотограф од воздушни беспилотни летала, кој заработува за живот правејќи содржини за својот канал на Јутуб, набрзо дошол до решение.

Откако поминал неколку недели во неговата работилница и се занимавал со дизајнот, количката со рибите всушност ја направил за само неколку дена, од резервните делови што ги имал наоколу.

 

 

Уредот кој изгледа како вселенска старост (го чинело од 300-400 долари) се состои од голем акрилен цилиндар наполнет со вода во кој може да престојува рибата, во комбинација со систем за филтрирање на батерии и кислород, кој е поставен на специјално изградена количка.

Loading...

„Направив многу истражувања пред да почнам да го правам овој аквариум. Тоа не е поттик на моментот. Треба да ги разберете рибите“, рече тој.

Тој одлучил дека златните рипки, кои се издржливи и не се особено исплашени од луѓето, се најдобри испитаници.

Хуанг е прилично уверен дека неговата златна рипка ужива во авантурите.

„Сите ние ја имаме оваа желба да истражуваме други егзотични светови непогодни за живеење, затоа испраќаме вселенски бродови во универзумот“, зрачи тој.

„Да бев златна рипка, дефинитивно ќе бев супер воодушевен ако некој измисли нешто за мене да одам да истражувам други светови“.