Кој е на потесниот избор на магазинот Тајм за личност на годината?

Сподели со своите пријатели

Магазинот Тајм го објави својот потесен избор за личност на годината за 2022 година и планира да го именува победникот во среда.

Loading...

Следната личност на годината ќе биде откриена исклучиво во емисијата „Today“ на NBC, која доби и копија од потесниот круг.

Списанието ја доделува почесната титула од 1927 година, а минатата година честа му ја додели на милијардерот Илон Маск.

Еве ги кандидатите за личност на годината на Time за 2022 година.

Илон Маск

 

Маск е номиниран уште еднаш, со шанса да ја освои титулата втора година по ред.

Минатата година, Тајм ги наведе придонесите на Тесла и извршниот директор на SpaceX за „создавање решенија за егзистенцијална криза“ и за „отелотворување на можностите и опасностите од ерата на технолошките титани“.

Loading...

Списанието се соочи со критики за изборот на Маск, најбогатиот човек на светот, за личност на годината за 2021 година, потег што следеше истата година кога ProPublica објави дека милијардерот плаќал малку или воопшто не плаќал данок на доход во минатото.

Оваа година Маск доминираше во центарот на вниманието со купување на Твитер за 44 милијарди долари.

Маск направи серија контроверзни промени во компанијата за социјални медиуми, што доведе до загриженост за иднината на Twitter, пренесува The Hill.

Си Џинпинг

 

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој си го зацврсти историскиот трет мандат оваа година, претходно беше номиниран во 2019 година, откако Кина го надгледуваше спроведувањето на законот за национална безбедност кој критичарите велат дека ја укина автономијата на специјалниот регион на Хонг Конг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Имала само 11 години кога стана најмладиот сериски убиец: Денес ја штити државата (ВИДЕО)

Оваа година, Кина повторно се судри со САД околу самоуправниот демократски остров Тајван, обновувајќи ги стравувањата од потенцијална кинеска инвазија на нејзиниот сосед.

Неодамнешните протести ја зафатија Кина бидејќи многумина повикуваат на крај на политиката на владата „нулта КОВИД-19“, една од најстрогите мерки за спроведување на коронавирусот во светот.

Loading...

Некои демонстранти дури повикаа на смена на Кси, што е најголемиот предизвик за кинеската комунистичка партија во последните децении.

Врховен суд

 

Врховниот суд на САД во јуни го поништи речиси 50-годишниот преседан на Роу против Вејд, донесувајќи една од најконтроверзните пресуди во модерната историја на високиот суд.

Со оглед на тоа што абортусот повеќе не е заштитен со Уставот, одлуката ја отвори вратата за околу половина од државите строго да го ограничат пристапот до абортус.

Судијата Кларенс Томас, исто така, беше меѓу најконтроверзните фигури во вестите оваа година, откако неговата сопруга, наводно, била вклучена во напорите на администрацијата на Трамп да ги поништи изборите во 2020 година.

И Томас повика на преиспитување на уставно заштитеното право на истополови бракови, што поттикна акција на Конгресот.

Лиз Чејни

Loading...

 

Пратеничката во заминување Лиз Чејни го привлече вниманието на многу Американци оваа година кога стана заштитно лице на комисијата на Претставничкиот дом што го истражуваше нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година.

Чејни помогна да ги води комисиските сослушувања во текот на летото, нагласувајќи ја улогата на поранешниот претседател Трамп во нападите и неговите напори да ги поништи изборите. Комисијата го подготвува и својот финален извештај на 6 јануари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски бара Русија да не учествува на Олимписките игри

Таа ја загуби својата примарна битка против противкандидатот поддржан од Трамп и за многумина во републиканската партија е незадоволство, но таа не ја отфрли можноста за потенцијална претседателска кандидатура.

Володимир Зеленски

 

Loading...

Украинскиот претседател се стекна со меѓународна слава оваа година бидејќи жестоко ја бранеше својата земја од руската инвазија.

Зеленски е познат по својата зелена кошула и цврстиот став без глупости, но и по неговите чести, топли и смирувачки обраќања до украинскиот народ.

Претседателот ја водеше Украина до победа по победа во последниве месеци, потиснувајќи ги руските сили и враќајќи ја изгубената територија.

Мекензи Скот

 

Loading...

Скот е поранешна сопруга на основачот на Амазон Џеф Безос, но се прослави како филантроп.

Со удел од 4 отсто во Амазон, Скот досега даде повеќе од 13 милијарди долари во добротворни цели, со што го исполни ветувањето дека ќе го подари поголемиот дел од своето богатство.

Минатиот месец Скот објави донации од 2 милијарди долари за 343 организации.

Демонстранти во Иран

 

Loading...

Протестите го зафатија Иран од средината на септември по смртта на 22-годишната Махса Амини во полициски притвор. Амини е уапсен поради неправилно носење хиџаб.

Историските протести создадоа предизвик без преседан за иранската влада, која жестоко ги разби безбедносните сили и уби околу стотици демонстранти.

На Светското првенство фудбалската репрезентација на Иран одби да ја пее националната химна во знак на поддршка на демонстрантите.

Роналд Дион Десантис

 

Гувернерот на Флорида скокна на врвот на листата на ѕвезди на Републиканската партија и еволуираше во нешто како Трамп.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најавено преиспитување на правилата за номинација за Оскар

ДеСантис е на реизбор во ноември и се почесто се зборува за потенцијален претседателски кандидат во 2024 година.

Гувернерот на Флорида, исто така, го привлече вниманието што оваа есен испрати авион со мигранти во богатата заедница Мартас Вињард, Масачусетс.

И пролетта, ДеСантис му го одзеде правото на Дизни да управува со областа Флорида, откако медиумскиот гигант се изјасни против државниот закон што ја ограничува дискусијата за родовиот идентитет и сексуалната ориентација од градинка до трето одделение.

Џенет Јелен

 

Loading...

Јелен влезе во историјата кога стана првата жена секретар за финансии во 2021 година.

Оваа година, таа го надгледуваше воведувањето на Програмата за женски квартови на Америка, дизајнирана да им оддаде чест на историските и новите жени во официјалните квартови на нацијата.

Јелен работеше оваа година за да ги увери Американците за економијата во услови на висока инфлација и зголемени цени на бензинот.

Застапници за безбедност на оружјето

Додека САД секоја година ги потресува вооружено насилство, 2022 година беше особено болна за многу Американци.

Масовното пукање во основно училиште во Увалде, Тексас ја шокираше нацијата и беше едно од најсмртоносните престрелки во училиштата во историјата на САД. Трагедијата доведе до првото двопартиско законодавство за контрола на оружјето во последните децении.

По Увалде – и смртоносниот напад на омраза во Бафало, Њујорк – илјадници демонстрираа низ САД за да повикаат на построги закони за контрола на оружјето.