Кога е најдобро да се јаде мед? Не е сеедно дали наутро или навечер!

Сподели со своите пријатели

Медот содржи многу корисни витамини и минерали кои имаат лековито дејство, но не е важно во кое време од денот го консумирате.

Loading...

Поради своите антибактериски својства, медот се смета и за една од најпопуларните активни состојки кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, ја потиснуваат кашлицата и ги ублажуваат болките во грлото.

Иако е практично синоним за помагање на одредени здравствени проблеми, земањето мед не само што е корисно за болести, туку може да се консумира секојдневно.

Но, кои се придобивките од уживањето во мед во различни периоди од денот?

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто жалфијата важи за најлековитото растение во светот?

Придобивките од консумирањето мед наутро

Чаша топла вода со мед и лимон се смета за еликсир на здравјето, кој исто така има многу придобивки за благосостојбата.

Loading...

Земањето мед наутро може да помогне во зголемување на нивото на енергија, па затоа некои нутриционисти го препорачуваат наутро.

Исто така, јадењето мед наутро помага да се направи кожата поубава, а телото да се хидрира, но и доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми.

 

Honey on White Bowl

 

Помага и при:

подобрување на варењето

штити од вирусни инфекции и настинки

ги намалува можните алергиски реакции

Loading...

ги отстранува токсините од телото

 

clear glass bottle pouring red liquid on clear drinking glass

 

Што може да очекувате ако конзумирате мед навечер?

Ако уживате во медот навечер, тој може да ви помогне да се регенерирате по напорниот ден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сакате да се откажете од пушењето? 4 чекори со кои сигурно ќе успеете!

Меѓу другото, медот е природен засилувач на енергија, што значи дека брзо ја обновува или зголемува енергијата.

Ако консумирате мед пред спиење во топол пијалок, тој може да ви помогне да спиете подобро и помирно.

Конзумирањето мед пред спиење, исто така, има корист за губење на вишокот килограми и исто така балансира некои здравствени состојби како рефлукс на киселина и висок крвен притисок.

Loading...

Меѓу другото, го намалува и ризикот од дијабетес тип 2 и има корист за здравјето на црниот дроб.

 

honey jar with honey comb

 

Пред или после спортска активност?

Медот се смета за богат извор на јаглехидрати и природен шеќер, кои многумина ги земаат кога се исцрпени и уморни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто жалфијата важи за најлековитото растение во светот?

Некои луѓе вклучени во фитнес и спортски активности консумираат мед пред или после тренинг, како алтернатива на засладените енергетски пијалоци или како додаток на протеинските мешавини.

Loading...

Се смета за добар додаток во исхраната после тренинг, бидејќи лесно се апсорбира од телото и помага во обновувањето на мускулите после тренинг.

Исто така, поради неговите ефекти за зголемување на енергијата, може да ја подобри ефикасноста на тренингот.