Ќе има ли Куманово доволно вода летово? Еве каква е состојбата со браните!

Сподели со своите пријатели

Кумановци не треба да бидат загрижени за вода за пиење, бидејќи во двете брани има доволно количини акумулирана вода, соопштија од подружницата на АД Водостопанство „Кумановско-липковско поле“.

Loading...

Во двете брани Липково и Глажња има 19 милиони метри кубни вода.

– Количината е доволна и за вода за пиење и за наводнување. И покрај сушниот период, добро се организиравме, ги исклучивме сите загуби на вода. Водата од притоките на реките се слеваше во браните. Вкупниот капацитет на двете брани е 25 милиони метри кубни вода – изјави раководителот на подружницата, Оливер Илиевски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се поставува нова урбана опрема во Соколански парк (ФОТО)

Земјоделците веќе се информирани за датумите кога можат да наводнуваат.

– Три дена ќе можат да наводнуваат, два ќе бидат исклучени – информираше Илиевски.

Претпријатието веќе ги доставило до Владата критичните точки за чистење на речните корита и канали, одобрени се и се чека на средства од ресорното Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство.

– Лани во декември, Регулаторната комисија донесе нови цени на вода. Во моментов за Куманово е определена цена на вода од 4,92 просечна, а одборот донесе одлука за 4, 5 денари, што е најниска. Се чека на одобрување од Владата. По одобрувањето ќе се фактурира кон ЈП „Водовод“. Оваа цена е пониска за 25 проценти од цената која важеше до 2017-та година – потенцираше Илиевски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од полноќ поскапуваат горивата

МИА

Loading...