11.07.2019 02:16

Катастрофално невреме рушеше се пред себе во Преспа (ВИДЕО)


Силно невреме со силен дожд и ветер вчера го преспанскиот регон. Од невремето, како што информираат од Центарот за управување со кризи, има паднати дрвја, бандери и во прекин е и електричната енергија.

Во автокампот има паднати дрвја врз камп приколки и истите се оштетени. Луѓето кои престојувале во нив се згрижени кај соседите. Нема повредени.

loading...

– Од невремето зафатени се и селата Долно Дупени, Сливница и Љубојно. Во село Љубојно има паднати дрвја од кои има оштетена куќа и автомобил, а во село Наколец паднато дрво го препречило локалниот пат кон ова село. Сите овие села: Долно Дупени, Крани, Сливница, Претор, Љубојно, Наколец се без ел.енергија. На терен се испратени припадници на МВР ПС Ресен и ТППЕ – Ресен кои работат на расчистување на патот. Известени се ЕЛС – Ресен и останатите надлежни институции, велат од ЦУК.

Граѓаните од преспанскиот крај на социјалните мрежи објавија и снимки кои ја покажуваат јачината на невремето кое предизвика огромни штети.

Ова се случи пред половина час во Преспа! Ништо не е поубаво но и пострашно од природата во исто време! Боже, колку многу "природа"!

Публикувахте от Jani Bojadzi в Сряда, 10 юли 2019 г.

фото: фејсбук принтскрин


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments