Како се прави највкусното пире?

Сподели со своите пријатели

Пире компир на многу трпези е еден од омилените додатоци кој се сервира со ручекот, а совршено оди со месо или гулаш.

Познато е дека за добар пире компир се важни два фактори – видот на компирот и температурата на подготовка.

Loading...

Готвачот Тилер Флоренс, од најпознатиот телевизиски канал „Chef’s Food Network“ кој се занимава со храна, тврди дека луѓето го подготвуваат на погрешен начин.

Излупениот и измиен компир треба да се вари во павлака за готвење во која претходно сме растопиле путер.

Измијте, излупете и исечкајте го компирот, па додадете го во лонец со павлака за готвење (0,5л).

Додадете и 3 лажици маслиново масло и 3 лажици путер.

По желба додадете сол, зачини или лук.

Поклопете го лонецот и оставете лесно да се крчка околу 20 минути.

Исцедете ги компирите, но сочувајте ја водата во која се вареле, и помалку додавајте во садот со компири.

Пасирајте ги компирите.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *