Како изгледа темната страна на Месечината? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Астронаутите од Аполо 13 не го криеја своето задоволство кога стигнаа до за нас никогаш свртената страна на Месечината во 1970 година. Оттогаш, има фасцинација од љубопитни Земјани кои се прашуваат што виделе астронаутите.

Loading...

Како резултат на тоа, НАСА во понеделникот објави видео, во кое се гледа што виделе астронаутите на таа мисија.

Неверојатни факти за Месечината кои не сте ги знаеле

Снимката е направена од податоците снимени од вселенското летало Lunar Reconnaissance Orbiter, лансирано во 2009 година и оттогаш орбитира околу Месечината.

Според податоците на мисијата „Аполо 13“, астронаутите на почетокот се наоѓале помеѓу зајдисонце и изгрејсонце и биле во целосен мрак осум минути, сè додека не излегла неверојатната површина на Месечината. Во тој момент започнува видеото, јави Си-Ен-Ен.

13 астронаути од Аполо требало да слетаат на Месечината, но тоа не се случи поради проблеми со кислородот.

Месечината мириса на барут, а вселената?

Тогаш еден од астронаутите, Џон Свигерт 1, ја рекол познатата изрека: „Хјустон, имаме проблем“.

Loading...

Мисијата безбедно се врати на Земјата по кружењето околу Месечината без да слета на сателитот на Земјата.


Leave a Reply