06.06.2019 09:35

Како да се решите од мирисот на цигари во вашиот дом?


Дури и на најстраствените пушачи им пречи непријатниот мирис на цигарите кој се вовлекува во мебелот, облекат и ѕидовите. Во продолжение прочитајте неколку трикови како да го решите овој проблем.

На жените им е потешко да се откажат од цигарите

loading...

Оцет или јаглен

Во неколку чинии ставете малку вински оцет или парчиња јаглед и поставете ги во просторијата во која се пуши. Доколку имате деца или домашни миленици, чиниите одложете ги на повисокот место во домот. Јагленот, како и оцетот го упиваат и неутрализираат непријатниот мирис.

Се враќате од кафуле и мирисате на цигари? Овој трик ќе ви помогне!

Парфем на сијалица

Попрскајте малку со вашиот омилен паргем по ладна сијалица. кога светлото ќе се вклучи и сијалицата ќе се загрее во просторијата ќе се прошири пријатен мирист кој барем делумне ќе го прикрие мирисот од чадот на цигарите.

Природни мирисни вреќички

loading...

Во случај да почувствувате дека вашите модни детали како што се ракавиците, капите или шалот го имаат впиено мирисот од цигари, а планирате да ги носите и во текот на наредните денови оставете ги некое време на отворено нека се проветрат, а потоа ставете ги преку ноќ во пластично ќесе заедо со природни мирисни вреќички за ормарот, на пример од лаванда.

Колку трошеле кумановци за весници и цигари кон почетокот на 60-те години?

Песок за мачки

Во пепелниот ставете малку обичен или уште подобро песок за мачки. Тој потоплно ќе го отстрани непријатниот мирис од отпушоците, а и полесно ќе го исчистите пепелникот.

Сода бикарбона

Навечер пред спиење ставете сода бикарбона по тепихот, гарнитурата и по аглите на просторијата во која се пушело, а наутро тоа исчистете го со правосмукалката.

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: За Богојавление ги тераат децата да пушат цигари (фото)

Пешкир и оцет

Првин проветрете ја просторијата, а потоа пешкирот или крпата намокрете ги со оцет, па минутка две, мавтајте низ просторијата. мирисот од цигари би требало целосно да исчезне.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments