Јапонски милијардер избра кого ќе понесе со себе на патување до Месечината

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот милијардер Јусаку Мезава го објави списокот од осум луѓе кои ќе летаат околу Месечината со него во ракетата на американската компанија Spacex во 2023 година.

Loading...

Мисијата наречена „dearMoon“ беше најавена во 2018 година, а Мезава ги плати сите седишта за тој лет.

Тој најави дека ќе покани шест до осум уметници пред да ги отвори апликациите за летот преку интернет.

Меѓу осумте избрани се американскиот диџеј и продуцент Стив Аоки, американскиот јутјубер Тим Дод, чешкиот уметник Јеми А. ВРВ, ирската фотографка Ријанон Адам, британскиот фотограф Карим Илија, американскиот документарец Брендан Хол, индискиот актер Деви Џоши и јужнокорејската К-поп ѕвезда, пејачот ТОП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која нација троши најмногу пари на луксуз?

Тој исто така именуваше две замени, американската сноубордерка Кејтлин Фарингтон и јапонската танчерка Мија.

„Се надевам дека сите ја разбираат одговорноста што доаѓа со напуштањето на Земјата, патувањето до Месечината и назад“, рече Мезава преку YouTube.

„Тие ќе добијат многу од тоа искуство и се надевам дека ќе го искористат за да придонесат за планетата, за човештвото“, додаде тој.

Според веб-страницата на мисијата, патувањето ќе трае шест дена и леталото нема да слета на Месечината.

Loading...

Ракетата SpaceX што ќе се користи за оваа мисија Starship ќе биде, како што е наведено, „најмоќната некогаш изградена“.

Иако успешно изведе атмосферски летови и успеа повторно да се врати, се уште нема извршено пробен лет во орбитата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Сопственикот на SpaceX, Илон Маск, постојано ветуваше дека тоа ќе биде направено пред крајот на 2022 година.

Јусаку Мезава, 47-годишен богаташ, основач на најголемата онлајн-страница за продажба на облека во Јапонија, минатата година летал со својот продуцент до Меѓународната вселенска станица со руско летало Сојуз, а за тоа, според јапонските медиуми платил 10 милијарди јени (околу 73 милиони долари).