Израелскиот претседател предупредува на можна граѓанска војна

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог предложи алтернатива на промените во правосудството што ги спроведува екстремно десничарската коалиција на власт во Израел предводена од Бенјамин Нетанјаху, што предизвика масовни протести.

Loading...

Херцог го откри предлогот за време на вечерното телевизиско обраќање, предупредувајќи:

„Секој што мисли дека вистинската граѓанска војна, човечкиот живот, е линија до која нема да стигнеме, нема идеја“. Тој додаде дека бездната е на дофат.

Нетанјаху брзо го отфрли тврдењето.

„За жал, претставниците на коалицијата не се согласија со она што го кажа претседателот“, рече Нетанјаху на главниот аеродром во Израел пред да замине за Германија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху денеска се среќава со Бајден и Харис, а во петок со Трамп

Тој рече дека централните елементи на предлогот на претседателот само ја одржуваат актуелната состојба и не ја носат потребната рамнотежа меѓу гранките.

Напорот на екстремно десничарската влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху да донесе големи промени во судовите на Израел предизвика вознемиреност и тревога кај западните сојузници на земјата.

Доколку првичниот предлог биде усвоен, тоа би значело поголема владина контрола врз изборот на судии и ограничување на моќта на врховниот суд да ги укинува законите.

Loading...

Главната спорна точка на планираната реформа е промената на начинот на избор на судии.

Планот на Херцог предвидува изборната комисија да вклучува тројца министри, претседателот на високиот суд, двајца судии и двајца државни службеници, со кои ќе се договорат претседателот на Врховниот суд и министерот за правда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел: Пронајдовме тела на пет заложници во Газа

Министерот за правда Јарив Левин рече дека предложените мерки на коалицијата ќе го променат начинот на кој се назначуваат судиите, давајќи му на Кнесетот поголем надзор и на владата поголема моќ над одборот што ги избира.

Претседателот во средата предупреди дека Израел се наоѓа на пресвртница и нагласи дека со недели бил вклучен во посредување и дека разговарал со „илјадници луѓе“.

Херцог рече дека Израел е „во длабочините на вистинска криза“, но и „пред голема можност“ и „на крстопат“.

„Повеќето Израелци сакаат план кој ќе донесе и правда и мир“, рече тој.

Секретарот на владата Јоси Фукс на Твитер потврди дека коалицијата не го поддржува планот на претседателот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху ќе се обрати до Конгресот, Харис нема да присуствува на неговиот говор

„Планот на претседателот е едностран и со него не се согласил ниту еден член на коалицијата“, рече Фукс.

Loading...