Историска посета: Поранешниот претседател на Тајван најави патување во Кина

Сподели со своите пријатели

Поранешниот тајвански претседател Ма Јинг-Џеу следната недела ќе отпатува за Кина, со што ќе стане првиот поранешен или сегашен тајвански претседател што ја посетил земјата.

Loading...

Патувањето на Мао беше најавено во услови на зголемени тензии меѓу Кина и Тајван, кој има независна влада од 1949 година.

Кина смета дека овој демократски остров е дел од нејзината територија, а ова прашање често е камен на сопнување во политичките односи на тие земји.

Најавувајќи ја посетата, Хсијао Хсу-цен, директор на Фондацијата за култура и образование Ма Јинг-јеу, на прес-конференција во понеделникот рече дека Ма не планира да го посети Пекинг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина ги повика САД да престанат да го гледаат Пекинг како непријател

Ма ќе предводи делегација од поранешни владини претставници и студенти кои ќе посетат неколку кинески градови, вклучувајќи ги Нанџинг, Вухан, Чангша, Чонгкинг и Шангај.

Поранешниот претседател ќе отпатува во Кина на 27 март на 12-дневно патување.

Тајванската владејачка Демократска напредна партија (ДПП) во понеделникот ги критикуваше плановите на Мао и рече дека потегот не е во согласност со јавната волја и националните интереси на Тајван.

Претседателскиот кабинет на Тајван објави во соопштение во понеделникот дека Ма треба да дејствува во согласност со националните интереси на Тајван и да ги одразува чувствата на тајванскиот народ за време на патувањето.

Loading...

Ма, од опозициската Кинеска националистичка партија (КМТ), беше на чело на Тајван од 2008 до 2016 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина ги повика САД да престанат да го гледаат Пекинг како непријател

Под негова администрација, двете страни на Тајванскиот канал имаа релативно добри односи, пренесува jutarnji.hr.

Кон крајот на 2015 година, Ма се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг во Сингапур.

Кина ги прекина сите комуникации со раководството на Тајван во јуни 2016 година, еден месец откако претседателот Цаи Инг-вен од владејачката ДПП ја презеде функцијата.