Имаат неверојатна сила: Овие три раси кучиња се сметаат за најопасни

Сподели со своите пријатели

Кучето е најдобриот пријател на човекот, тоа го знаеме, но и овие животни можат да станат агресивни и непријателски настроени, доколку не се третираат правилно. Според некои истражувања, она што всушност предизвикува каснување на кучето е потребата да ги заштити своите кученца, себе или сопственикот.

Loading...

Исто така, кучињата кои се малтретирани на кој било начин можат да станат агресивни и да каснат бидејќи се трауматизирани. Подолу се трите најопасни раси на кучиња во светот:

Канарскo куче

Овој вид е многу силен, масивен и исклучително интелигентен. Канарските кучиња имаат потреба од обука и обука од првите денови, како и рана социјализација. Поради силниот ловечки инстинкт, тие не им одговараат најдобро на неискусните сопственици. Ако не им обезбедите доволно активности, тие можат да станат деструктивни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СНИМКА КОЈА ГИ РАСПЛАКА СИТЕ: Се омажи во болница за да ја исполни последната желба на татко ѝ

 

 

Ротвајлер

Loading...

Тоа се мускулести кучиња, широки гради, силни, со исправени грбови и силни нозе. Тие се многу лојални и приврзани и подготвени да го бранат својот сопственик, семејство и дом во секоја ситуација. Кога ќе почувствува опасност, веднаш презема акција поради неговиот високо развиен борбен и заштитнички инстинкт. Никогаш не лае без причина. Нему му треба слобода и не може да издржи предолго врзан. Тој може да биде многу дисциплиниран ако неговиот сопственик има доволно авторитет.

 

 

Пит Бул

За жал, ова куче најчесто се користи за борби со кучиња во сите делови на светот. Тоа беше прогласено и за најопасното куче во Америка. Тие се исклучително силни кучиња со застрашувачки силен залак, па не е чудно што многу луѓе се плашат од нив. Овие кучиња порано го носеа прекарот дадилки, но по сите негативни вести поврзани со питбулите, многу луѓе ги доживуваат сосема поинаку. Тие се опасни и можат да бидат агресивни, но со соодветна обука и рана социјализација можат да станат феноменални миленичиња.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНА ГЛЕТКА: Слон се прошета низ центарот на градот (ВИДЕО)

 

Loading...