Илон Маск се сретна со советниците на Бајден

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на американската компанија Тесла, Илон Маск, се сретна со високите советници на претседателот на САД, Мич Ландрие и Џон Подеста во Вашингтон на разговори за развојот на индустријата за електрични возила и поширокиот опсег на електрификација.

Loading...

За време на дискусијата, тие разговарале за начините на кои американската администрација ќе помогне во развојот на производството на електрични возила и станици за полнење на батерии за автомобили, објави Белата куќа, пренесува АП.

Дополнително, тема на дискусија биле стратегиите за стимулативна транзиција, кои ќе ги мотивираат граѓаните на САД да им дадат предност на електричните возила во однос на оние што се напојуваат со мотор со внатрешно согорување кога купуваат нови автомобили.

Лендри е во администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден задолжен за контрола на федералните трошоци за инфраструктурни проекти, кои вклучуваат финансиска помош за индустријата за електрични возила.

Подеста е задолжен за надгледување на трошоците за развој на чиста енергија и контрола на климатските промени.

Секретарот за односи со јавноста на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, по средбата објави дека Маск и Бајден не се сретнале.