Холандија испраќа ловци Ф-16 во Украина во втората половина на 2024 година

Сподели со своите пријатели

Холандија ќе ѝ обезбеди на Украина борбени авиони Ф-16 во втората половина на 2024 година, изјави денеска холандската министерка за одбрана Кајса Олонгрен.

Loading...

Таа изјави за Ројтерс дека Данска, Холандија и САД планираат да го испорачаат првиот од десетиците ловци Ф-16 во Украина ова лето, откако започнаа програма за обука на пилоти и го донираа авионот.

Данските авиони прво ќе пристигнат во Украина, но првите холандски авиони ќе пристигнат подоцна во 2024 година, додаде Олонгрен.

– Убедена сум дека летово ќе започнеме со испорака на Ф-16. Данска прва, а ние имаме распоред, така што во втората половина од годината по истиот пат ќе оди и холандскиот Ф-16 – рече холандскиот министер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.