15.06.2019 11:39

Гртаче кое го голтаат планините, а туристите тука доаѓаат за посебна атракција (ФОТО)

Facebook Twitter Google+

Пиетрапертоса е траче изградено меѓу џиновските карпи „Јужни Доломити“ во италијанскиот региона Базиликата.

Планинскиот терен во тој регион ја оневозможил комуникацијата се до скоро, па Базиликата е еден од најслабо развиените региони на Италија.

Loading...

Тука времето застанало, но Пиетрапертоса е совршено вклопена во околината, а далува како да ја проголтале планините.

Градот во облаци има и адреналинска атракција наречена „Ангелски лет“. Супербрз зиплајн од врвот на Пиетрапертоса нуди многу возбуда и прекрасен поглед од карпите.

Во оваа гратче се наоѓа и дворецот Арабат, до кој водат стрмни камени улици и скали кои се прилагодуваат на специфичната атмосфера

Посетата ве наградува со фантастичниот поглед на шума, планини, езера и долини.

Loading...

Вреди да се види и црквата Мадре ди Сан Гиакомо која чува насликано дрво од 15 век.

Без оглед на својата убавина, Пиетрапертоса се уште не е „извалкана“ за разлика од останатите италијански градови.

Фото: Пиксабеј


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments