Грција ќе дозволи употреба на медицински канабис

Сподели со своите пријатели

Грција се подготвува да дозволи употреба на канабис во медицински цели преку амандмани кои наскоро ќе бидат поднесени во парламентот и тоа би требало да привлече инвестиции, изјавил помошникот на грчкиот министер за земјоделство Јанис Циронис.

Боксерот Мајк Тајсон ќе одгледува марихуана на имот од 16 хектари

Loading...

– За неколку недели во парламентот ќе биде претставен амандман како законска рамка за одгледување канабис и производство на фармацевтски препарати на таа основа, што ќе отвори пат за нови инвестиции во Грција, рекол Циронис.

Напуштен град станува оаза на марихуаната: Се отвораат фарми за канабис, а ќе има и посебен производ (фото)

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЛЕТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Што (не)смеете да пренесете преку граница?

Се проценува дека тие инвестиции би можеле да донесат заработка помеѓуи 1,2 и две милијарди евра, додал заменикот.

Три мајки за прв пат пробуваат марихуана (видео)

Грчката влада минатата година под одредени услови дозволи увоз на некои медицински производи на база на канабис и одгледување индиски коноп во индустриски цели.

Оваа држава дозволи купување марихуана во аптека без рецепт!

Десетина земји во ЕУ веќе ја имаат легализирано медицинската марихуана.

Leave a Reply