Градоначалникот на Њујорк обвинет за сексуален напад

Сподели со своите пријатели

Една жена го обвини градоначалникот на Њујорк Ерик Адамс за сексуален напад, според судските документи поднесени доцна во средата.

Loading...

Се вели дека Адамс сексуално ја нападнал жената во 1993 година, „додека двајцата работеле за градот Њујорк“.

Адамс ги отфрли обвинувањата и изјави за CBS News дека „не се ни сеќава дека ја сретнал“ жената која го тужи.

Законот, кој истекува денеска, создаде рок од една година во државата Њујорк за преживеаните од сексуална злоупотреба да поднесат тужби кои инаку би биле забранети со статутот на застареност.

Поранешниот претседател Доналд Трамп и обесчестениот филмски продуцент Харви Вајнштајн се меѓу тужените според законот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Студентите во Њујорк протестираа за Палестина, повеќе од 100 уапсени

Адвокатот на обвинителот ја поздрави важноста на законот бидејќи „им даде можност на толку многу жени да бараат правда“.

Жената што го тужи Адамс бара отштета од 5 милиони долари.

Веќе има истрага за Адамс

Во моментот на наводниот сексуален напад, Адамс работел како полицаец во Њујорк, а во документот како обвинет е и транзитната канцеларија на Министерството.

Loading...

Назначена е и општествена организација на офицери наречена Здружение на гарди.

Зборувајќи за CBS News вчера попладне,  Адамс рече дека „нападот апсолутно не се случил“.

„Не се ни сеќавам која е таа личност, не се ни сеќавам дека сум ја сретнал. Го поминав животот заштитувајќи ги луѓето. Се случува многу во градот и јас сум фокусиран на тоа да го завршам“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Ова е само последен во низата правни удари за Адамс, член на Демократската партија.

Тој се соочува со истрага за финансирање на неговата градоначалничка кампања пред две години.

На почетокот на овој месец, агенти на ФБИ извршиле претрес во неговиот стан и заплениле три електронски уреди, наводно два iPhone и iPad.

Претресот бил извршен и во резиденцијата на 25-годишната Брајана Сагс, лобист и поранешна помошничка на Адамс.

Истрагата е фокусирана на тоа дали неговата кампања заговарала со турската влада за примање нелегални странски донации.

Loading...

Истражувачите сакаат да знаат дали кампањата на Адамс обезбедила некакви придобивки за државата или поединци во замена за донации, според налогот за претрес што го добил „Њујорк тајмс“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина може да биде поразена до крајот на годината, предупреди ЦИА