ГРАД НА ДУХОВИ: Има крстосници, сообраќајни знаци, но ретко луѓе (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Американскиот град Калифорнија Сити п површина е трет најголем град во истоимената сојузна држава. Проблемот е во тоа што тој град технички постои, но едноставно во реалниот свет го нема во оние размери со кои е зацртан на мапите.

Некогаш најбогатиот град во Африка денес е град на духови (ВИДЕО)

Loading...

Градот има исцртани крстосници, сообраќајни знаци, имиња на улици, постојат дури и илјада сопственици на парцели, но до ден денес многу малку е изградено во пустината Мохаве која се наоѓа околу 65 километри југозападно од националниот парк Долината на смртта.

Бесплатна храна, сместување и работа за оние кои се спремни да живеат во градот на духови

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Со дрон шверцувале дрога во американски затвор. Уапсени се 11 лица

Американски бизнисмен сонувал за голем град кој еден ден по бројот на население ќе го надмине и Лос Анџелес, а во таа идеја му се придружиле илјадници луѓе кои масовно купувале земјишта.

Овој град е прогласен за најгрдиот во светот, а се наоѓа во срцето на Европа (ФОТО+ВИДЕО)

Денеска во градот живеат околу 15.000 жители

Иако Менделсон на мапите и макетите осмислил цел град, луѓето започнале да доаѓаат во Калифорнија Сити во многу мал број. Првиот градоначалник Тед Сатерла рекол дека во почетокот во градот живееле едвај 300 луѓе.

На Сицилија можете да купите недвижност за 1 евро, но има и еден услов

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сателит на ЕСА утре ќе падне на Земјата

Денка Калифорнија сити брои 15.000 жители, што во превод значи дека гоем дел од градот останал само огромна пустина, низ чии улици сеедно може да ве наведува и GPS.

СЕЛО НА ДУХОВИ: Пред 50 години исполнето со детски џагор, но одеднаш работите се смениле (фото)

Гое број луѓе кои живеат во градот обично работат во блиската воздухопловна база Едварс. Во меѓувреме градот станал функционална мала заедница, а во него има дури и затвор.

Leave a Reply