Голем пожар во Руѓинце, се гасне со хеликоптер (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Голем пожар попладнево изби во атарот на селото Руѓенце во Општина Старо Нагоричане, информираат од Центарот за управување со кризи.

Loading...

Ненадејноот силен ветер, како што вели директорот на ЦУК Стојначе Ангелов, брзо го раширил пожарот поради што е изгубена почетната контрола врз него.

 

 

– Побарав прогноза од УХМР но ме известија дека не се очекува дожд во тој регион. Поради загрозувањето на куќи и викендици и брзото ширење на пожарот поради силниот ветер, ангажиран е еден полициски хеликоптер и еден Ер трактор на ДЗС, додава тој.

 

Loading...

Никола Ивановски

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За наше Куманово: Ќе продолжиме да се бориме за способни и непартиски директори на училиштата