Ѓукановиќ: Сите земји од Западен Балкан треба да имаат свое место во ЕУ

Сподели со своите пријатели

„Мојот став е дека сите земји од Западен Балкан треба да имаат свое место во ЕУ, но до кое ќе се дојде по безусловно реализирани, квалитетни сеопфатни социјални реформи. Затоа, не верувам во кратенки на патот кон ЕУ.

Loading...

„Не верувам во кратенки на патот кон Европската унија (ЕУ), вели Мило Ѓукановиќ, претседателот на Црна Гора, во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ), спроведено на последниот ден од неговата посета на главен град на Чешката Република, Прага.

Ѓукановиќ на тој начин одговара на повиците на лидерите на земјите од Западен Балкан, кои зачестија по почетокот на руската инвазија на Украина, да им го олеснат патот на земјите од овој дел на Европа за влез во ЕУ, плашејќи се дека можат да падне под негативно руско влијание.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Илон Маск предложи решение и за Косово

Ѓукановиќ, како претседател на државата што отиде најдалеку во евроинтеграцискиот процес, со сите отворени преговарачки поглавја и три привремено затворени, изразува уверување дека Црна Гора ќе биде првата следна членка на ЕУ.

Тој процес, подвлекува, не може да биде загрозен со загрижувачки показатели за слабоста на државата во одговорот на раширената корупција и присуството на организиран криминал.

Црна Гора е меѓу земјите кои според ЕУ го носат епитетот „заробена“, а името на самиот Ѓукановиќ се најде во базата на истражувачки новинари за „даночните раеви“ ширум светот, познати како „Панамски документи“ во која тој самиот не гледа посебен проблем.

Тој во моментов е фокусиран на прашањата за дестабилизација на Црна Гора, кои, според него, се последица на експанзионистичките активности на круговите во и околу Српската православна црква (СПС), кои кулминираа со неодамнешното потпишување на Основниот договор меѓу верската заедница во земјата и Владата на Црна Гора.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Илон Маск предложи решение и за Косово

Во владата предводена од Дритан Абазовиќ, Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Ѓукановиќ ја откажа поддршката, што набрзо доведе до нејзин пад.

Loading...

Во меѓувреме се формираше нова проруска коалиција која би можела да формира нова влада, но не се исклучуваат вонредни избори и отворање шанса на силите на Ѓукановц да се вратат на власт по две години.

Без разлика на сложената политичка и социјална клима, кога станува збор за евроинтеграциските процеси, наведува Ѓукановиќ, тој не бара заштита:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Илон Маск предложи решение и за Косово

„Мојот став е дека сите земји од Западен Балкан треба да имаат свое место во ЕУ, но до кое ќе се дојде по безусловно спроведени, висококвалитетни сеопфатни социјални реформи. Затоа, не верувам во кратенки на патот кон ЕУ.

Не верувам дека е можно да се одговори на барањата на животот во ЕУ без претходно спроведени реформи, затоа мислам дека пораката од Црна Гора досега беше јасна – подготвени сме да ги исполниме условите, пред се во областа. на владеењето на правото, што стана клучна точка на преговарачката агенда со ЕУ. После тоа сакаме да постигнеме членство во ЕУ и сметаме дека врз основа на досега сработеното Црна Гора би можела да биде првата следна членка на ЕУ“.