Ги објави даночните пријави на Трамп и илјадници други богати луѓе. Осуден e на максимална казна

Сподели со своите пријатели

Поранешен американски даночен службеник е осуден на пет години затвор за неовластено протекување на личните даночни информации на Доналд Трамп во медиумите.

Loading...

Чарлс Литлџон (38) исто така мора да помине три години на условна казна и да плати казна од 5.000 долари за своите постапки.

Литлџон ја украл даночната евиденција на илјадници богати Американци додека работел за УЈП.

Неговата казна беше максималната законска казна што можеше да се изрече.

„Постапките на Литлџон се напад врз нашата уставна демократија“, рече американската окружна судијка Ана Рејес пред да му изрече пресуда.

„Целта беше актуелниот претседател на Соединетите Американски Држави и тоа е исклучително според сите стандарди“, додаде таа.

Во кратката изјава пред судот, Литлџон го призна своето дело и рече дека во тоа време бил свесен за потенцијалните последици, но и дека бил воден од желбата за транспарентност.

Адвокатите на обвинетиот: Постапил од длабоко морално убедување

„Ја донесов својата одлука со целосно знаење дека веројатно ќе завршам во судница и ќе одговарам за моето тешко злосторство. Ги искористив своите вештини за систематски да ја нарушам приватноста на илјадници луѓе“, рече тој, пренесе Би-би-си.

Loading...

Неговиот правен тим тврдеше дека Литлџон дејствувал „од длабоко морално убедување дека американскиот народ има право да знае информации и дека нивното споделување е единствениот начин да се изврши промена“.

„Тој го направи она што мислеше дека е правилно во тоа време, но сега признава дека згрешил“, објаснија неговите адвокати.

Изгледа дека тоа објаснување не ја поколеба судијката Рејес во нејзината одлука за изрекување казна.

Таа посочи дека изрекувањето максимална казна гарантира дека никој не може да го смета однесувањето на Литлџон „прифатливо или оправдано или вреди да се компромитира“.

NY Times објави опширен извештај за даночните пријави на Трамп

Литлџон се изјасни за виновен во октомври по едно обвинение за откривање на информации за враќање на данокот.

За време на судењето, тој потврди дека даночните информации на Трамп им ги дал на два американски медиуми, Њујорк Тајмс и ПроПублика.

Споменатите медиуми не беа обвинети за прекршоци.

Обвинителите рекоа дека Литлџон „се обидел да влијае на изборите и да го преобликува политичкиот дискурс на нацијата“ во едно од „најтешките“ злосторства во историјата на IRS.

Loading...

Тие тврдеа дека, за време на неговиот двегодишен мандат во даночната агенција, Литлџон „ја злоупотребил својата позиција“ и „го користел пристапот до податоците на даночните обврзници за да ја унапреди личната политичка агенда“.

„Њујорк тајмс“ објави опширен извештај за даночните пријави на Трамп во септември 2020 година, откривајќи дека тој платил само 750 долари федерални даноци на доход годината кога ја освоил претседателската функција и воопшто не платил даноци во 10 од претходните 15 години.

Уредникот на весникот тогаш истакна дека печатот има право „да објавува вредни информации што новинарите ги добиле на легален начин“.

Во меѓувреме, ProPublica доби даночни пријави и чувствителни информации од илјадници други богати поединци од Литлџон.

По изрекувањето на пресудата, на Литлџон му беше наредено да се предаде до 30 април.