Германскиот „Рајнметал“ преговара за отворање фабрика за тенкови во Украина

Сподели со своите пријатели

Шефот на германскиот одбранбен концерн „Рајметал“, Армин Папергер изјави дека со Украина се водат преговори за изградба на фабрика за производство на тенкови во таа земја.

Loading...

Како што рече, преговорите се ветувачки и вредноста на проектот е околу 200 милиони евра.

„Фабриката Рајметала може да се изгради во Украина за околу 200 милиони евра“, вели Пејпергер во интервју за „Рајнише пост“.

Според него, таква фабрика би можела годишно да произведува до 400 тенкови „Пантер“.

Како што рече, на Украина ѝ требаат уште околу 600-800 тенкови за да победи, па дури и Бундесверот да му ги даде на Киев сите 300 тенкови што ги има, тоа нема да биде доволно, а концернот работи со полна пареа.

Пејпергер се надева дека одлуката би можела да биде донесена во следните два месеци.

Да потсетиме дека германскиот канцелар Олаф Шолц неодамна изјави дека Берлин продолжува да ја проширува својата воена помош за Киев.

Како пример, тој ја наведе одлуката за испорака на пешадиски борбени возила Мардер, главни борбени тенкови Леопард 1 и Леопард 2, како и друга опрема во Украина.

Loading...

Во моментов, украинските војници ја продолжуваат обуката за работа на „Леопард 2“. Берлин во Киев ќе испрати вкупно 18 тенкови од овој тип. Како што беше претходно објавено, износот на помошта што Германија и ја обезбеди или гарантираше на Украина од февруари 2022 година изнесува повеќе од 14 милијарди евра.

Тоа не значи само воена, туку и хуманитарна и финансиска помош.