„Филипс“ отпушта повеќе од 1.000 работници

Сподели со своите пријатели

Поради најновата работна организација, компанијата Филипс планира нови отпуштања, а само во Холандија планира да го намали бројот на работни места за повеќе од 1.000.

Loading...

Во понеделник, извршниот директор Рои Јакобс официјално ќе ја објави реорганизацијата заедно со годишните податоци на Филипс, пишува весникот „Ајндховен Дагблад“, пишува NL Times.

На крајот на октомври минатата година, Philips објави отпуштање на околу 4.000 вработени поради големите загуби со кои се соочуваше, делумно поради масовното и долгорочно отповикување на уредите за апнеја при спиење.

Џејкобс ја презеде функцијата извршен директор на Philips минатата година и, како што најави, неговата намера е да ја направи компанијата поедноставна и пофлексибилна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претреси во Германија против „Граѓаните на Рајхот“, застрелан полицаец!

Исто така, се вели дека има намера да ја зголеми продуктивноста и да се фокусира главно на производи кои ќе бидат многу барани во иднина.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.