Филипини: Шеф на затвор наредил убиство на истражувачки новинар

Сподели со своите пријатели

Полицијата на Филипините го обвини шефот на затворската служба во земјата дека наредил убиство на познат новинар.

Loading...

Персивал Мабаса (63) беше убиен на 3 октомври додека возел кон своето радио студио во предградието на главниот град Манила.

Пред убиството, тој го обвини директорот на Канцеларијата за поправки, Џералд Бантаг, за корупција и често отворено го критикуваше поранешниот претседател Родриго Дутерте.

„Бантаг, кој моментално е суспендиран, најверојатно ќе биде највисокиот функционер на Филипините што некогаш ќе биде обвинет за толку тешко кривично дело“, изјави министерот за правда Криспин Ремула, како што пренесе Би-би-си.

Полицијата поднела обвинение за убиство и против неговиот заменик за обезбедување Рикардо Зулуета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ерозија на демократијата во демократските земји

Бантаг и Зулуета се обвинети и дека наредиле убиство на друг затвореник, кој наводно му ја пренел наредбата за убиство на напаѓачот.

Најмалку 187 новинари се убиени во последните три децении

Бантаг го нареди убиството на Мабаса по континуираното разоткривање на корупциски скандали. Сега останува на обвинителите на Министерството за правда да одлучат дали има доволно докази за поднесување обвиненија.

Мабаса, кој во својата радио емисија се викаше Перси Лапид, е вториот новинар убиен откако сегашниот претседател Фердинанд Маркос ја презеде функцијата.

Loading...

„Фактот дека инцидентот се случи во Манила покажува колку дрски биле сторителите и како властите не успеваат да ги заштитат новинарите како и обичните граѓани“, објави неодамна Националниот сојуз на новинари на Филипините.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките

Најмалку 187 новинари се убиени во таа земја во последните три децении, соопшти меѓународната организација Репортери без граници (РСФ).