Ф-16 нема да го сменат текот на војната во Украина, вели шефот на американското воено воздухопловство

Сподели со своите пријатели

Шефот на американското воено воздухопловство Френк Кендал смета дека Ф-16 нема значително да влијаат на воената победа на Украина над Русија, признавајќи дека борбените авиони од САД нема да бидат пресвртница во војната бидејќи воздушната моќ нема одлучувачка улога во конфликт.

Loading...

„Ф-16-те ќе им дадат на Украинците зголемување на способностите што моментално ги немаат, но тоа нема да биде драматично менување на војната, колку што сум загрижен, за нивните севкупни воени способности“, рече Кендал во понеделникот на настан во Вашингтон.

По неколку месеци велејќи дека САД нема да достават Ф-16 на Киев, минатата недела администрацијата на претседателот Џо Бајден сигнализираше дека ќе и помогне на Украина да ги набави авионите.

Сè уште не е донесена одлука дали Вашингтон директно ќе ги испрати F-16-те или само ќе им дозволи на европските сојузници да ги испорачаат во Украина, изјави американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан за Си-Ен-Ен.

Во секој случај, САД ќе поддржат заедничка меѓународна програма за обука за подготовка на украинските пилоти да управуваат со авиони.

Украинските власти со месеци се обидуваа да ги убедат нивните западни добротвори да ги обезбедат Ф-16, тврдејќи дека тие ќе имаат големо влијание во конфликтот со Русија.

Портпаролот на украинските воздухопловни сили Јуриј Игнат изјави во саботата дека штом Киев ќе додаде Ф-16 во својот арсенал, „ние ќе победиме во оваа војна“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...