„Епл“: Се соочуваме со тешкотии при испораките на Ајфон поради новиот коронавирус

Сподели со своите пријатели

Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

Loading...

Компанијата со седиште во Калифорнија ги предупреди своите акционери и инвеститори дека нема да можат да генерираат очекувани приходи од 63 до 67 милијарди долари овој квартал.

Епл против универзален полнач, бидејќи „ќе им штети на корисниците“

Причината е „привремени ограничувања со снабдување“ за делови за Ајфон, како и остар пад на купувачите во Кина, каде десетици милиони не можат да одат во продавници.

„Епл“ издаде само предупредување без да ги ревидира очекуваните приходи од новата ситуација.

Според компанијата, „животот се враќа во нормалниот ритам во Кина, но тој е побавен отколку што очекува“.

Таен тим на „Епл“ развива сателити за пренос на податоци

Затоа „Епл“ објави невообичаено широк распон на проценети од приходи од 63 до 67 милијарди, бидејќи не е познато колку ќе трае кризата во Кина.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *