Ендрју Тејт ја загуби жалбата против притворот во Романија

Сподели со своите пријатели

Ендрју Тејт, контроверзниот поранешен кикбоксер кој стана влијателен на социјалните мрежи, и неговиот брат Тристан го загубија правото на жалба и ќе останат во притвор во Романија под обвинение за трговија со луѓе и силување, објави во средата филијалата на Си-Ен-Ен, Антена 3.

Loading...

Браќата ќе останат во притвор на полицијата во Букурешт до 27 февруари, јави Антена 3. Одлуката на судот е конечна.

Романската полиција изврши рација во пет куќи и ги уапси браќата и уште двајца осомничени на 30 декември.

Тие наведуваат дека осомничените формирале организирана криминална група која се протегала од Романија до Велика Британија и САД, со цел трговија со луѓе.

Властите тврдат дека двајцата осомничени ги довеле во заблуда жртвите „да веруваат дека имале намера да стапат во брак/кохабитација“ додека ги транспортирале во Романија и подоцна сексуално ги експлоатирале преку физичко насилство и принуда.

Властите, исто така, тврдат дека еден од осомничените ја силувал жртвата во два одвоени прилики во март 2022 година.

Најмалку шест жртви наводно биле „сексуално експлоатирани од организирана криминална група“, се вели во соопштението на романската Дирекција за истрага на организиран криминал и тероризам (DIICOT).

На 25 јануари, браќата протестираа за нивната невиност откако беа приведени на сослушување и им беа одземени електронските уреди за анализа.

Loading...

„Нема докази во моето досие бидејќи не сум направил ништо лошо. Сите знаат дека сум невин“, рече Ендру Тејт. Додека го водеа до седиштето на DIICOT, тој додаде: „Нема правда во Романија“.

Џоан Глига, една од адвокатите на браќата Тејт, тогаш им рече на новинарите:

„Уверени сме дека доказите се во корист на нашите клиенти, категорично не против нив“.

Романската полиција претреси 12 имоти како дел од нивната истрага, објави DIICOT во средината на јануари.

Романските власти, исто така, запленија имот во вредност од околу 18 милиони леи (3.942.700 американски долари) кои му припаѓаат на Ендру Тејт, вклучувајќи моторни возила, луксузни часовници и суми пари во неколку различни валути, според Агенцијата за наплата и управување со имотот на земјата.

Ендрју Тејт е познат по своите вирални онлајн озборувања за машката доминација, женската потчинетост и богатството.

Тој отворено се залага за насилство врз жените и претходно беше забранет од сите поголеми социјални мрежи се додека Илон Маск не го врати профилот на Твитер откако ја презеде компанијата.

Тој стана познат на почетокот на оваа година, со многу возрасни, вклучително и училишни наставници, кои изразија тревога од неговите мизогински идеи кои се вкорениле во главите на безброј млади момчиња.

Loading...

Пред да биде симнат, неговиот профил на ТикТок собрал околу 11,6 милијарди прегледи, пренесува CNN.